Hrvatsko građansko društvo Crne Gore

petak, 30. prosinca 2011.

Novogodišnji koktel HGD-a

Kotor 30. prosinac 2011.(Radio Dux)

Predsjednik HGDCG-Mirko Vičević

 Hrvatsko građansko društvo Crne Gore organiziralo je tradicionalni novogodišnji koktel za brojne zvanice članove i simpatizera. Nazočne je pozdravio predsjednik društva Mirko Vičević koji je govorio aktivnostima društva, izdavačkoj djelatnosti, mandolinskom orkestru, o priznanjima koje je HGD CG dobio za svoj desetogodišnji rad.
"Sa zadovoljstvom, i radošću Vas mogu informirati da je Predsjednik Crne Gore Filip Vujanović odlikovao Hrvatsko građansko društvo Crne Gore i tajnika Tripa Shuberta Ordenom crnogorske zastave trećeg reda, a čije zvanično uručenje se uskoro očekuje" kazao je presjednik Vičević koji je nazočnima čestitao predstojeću 2012 godinu.

četvrtak, 22. prosinca 2011.

Nazočnost predstavnika HGDCG dvadesetoj obljetnici NZCH

22.prosinca 2011.

U povodu obilježavanja 20-te obljetnice osnutka Nacionalne zajednice Crnogoraca Hrvatske organizirane 21. 12. 2011. u Češkom domu u Zagrebu, brojni uzvanici i gosti iz Hrvatske, Crne Gore, Slovenije, Srbije i BiH nazočili  su svečanosti.
Predsjednik Hrvatskog građanskog društva CG Mirko Vičević i tajnica HGD CG Danijela Vulović nazočili su svečanosti u ime HGDCG.
Izvor web portal NZCH:
"U ime HGD CG gospodin Mirko Vičević je nakon pozdravnih riječi uručio poklon NZCH, umjetničku sliku katedrale Sv. Tripuna iz Kotora.
Sliku poznatog crnogorskog umjetnika Boška Odalovića, kao poklon Matice crnogorske NZCH uručio je predsjednik Matice Branko Banjević.
Pozdravnim govorima učesnicama svečanosti obratili su se i direktor Direkcije za dijasporu MVPEI CG Gordan Stojović, predsjednik Savjeta za nacionalne manjine Aleksandar Tolnauer, i Predsjednik Republike Hrvatske prof. dr. sc. Ivo Josipović koji je istakao značaj i ulogu NZCH na dva području djelovanja očuvanja nacionalnog i kulturnog identiteta i ostvarivanje mostova suradnje i povezivanja dvije države, Crne Gore i Hrvatske. Posebno je istakao da su Crnogorci u Hrvatskoj primjer kako se uspješno može čuvati i ostvarivati oba identiteta. Predsjednik Josipović je prisutne upoznao sa svojim porodičnim vezama u Crnoj Gori. Naime njegove su dvije tetke udate u Crnoj Gori, a s obzirom na brojno potomstvo ispada da je njegova porodica brojnija u Crnoj Gori nego u Hrvatskoj.
U povodu ovog jubileja NZCH je uručila VELIKU PLAKETU NACIONALNE ZAJEDNICI institucijama koje su u mnogo čemu pomogle ostvarivanju osnovne zadaće očuvanja nacionalnog i kulturnog identiteta i izgradnje kulturne autonomije u RH. Autor PLAKETE je naš poznati umjetnik DIMITRIJE POPOVIĆ"
PLAKETE su dodijeljene:
Predsjedniku RH prof. dr. sc. Ivi Josipoviću
Predsjedniku Crne Gore Filipu Vujanoviću
Savjetu za nacionalne manjine Aleksandru Tolnaueru
Matici crnogorskoj, predsjednik  Branko Banjević
Gradonačelniku Grada Zagreba Milanu Bandiću
HGD CG - predsjednik Mirko Vičević
Društvu Crnogoraca i prijatelja CG "Montenegro" Zagreb- predsjednik Dušan Mišković
NZC Rijeka- predsjednik Vasilije Vukosavović
Zajednica Crnogoraca Split- predsjednik Borislav Stevović
Prof. emer. dr. sc. Veselin Simović- Aga odlikovan ORDENOM CRNOGORSKE ZASTAVE DRUGOG STEPENA
Predsjednik Crne Gore gospodin Filip Vujanović odlikovao je (na prijedlog ministra nauke i ministra prosvjete i sporta) profesora dr Veselina Agu Simovića, Ordenom crnogorske zastave drugog stepena, za izuzetan doprinos očuvanju nacionalnog i kulturnog identiteta crnogorske nacionalne manjine u Republici Hrvatskoj kao i za dugogodišnji publicistički, naučnostručni rad i efikasno upravljanje naučno-stručnih institucija. Orden je u ime Predsjednika uručio gos. Dražen Miličković, izaslanik, u okviru svečanosti obilježavanja 20-te godišnjice osnivanja i djelovanja NZCH.
Kulturni dio programa izveden je u velikoj dvorani Češkog doma uz učešće:
Snježane Rucner, violončelo; Dragane Pertavić, pijanino, Pjevačka skupina "Montenegrine" Rijeka s voditeljem Zoranom Badjukom; Zborovi "Montenegro" - Društva Crnogoraca i prijatelja Crne Gore "Montenegro" Zagreb i "Bulbuli" KDBH "Preporod" iz Zgareba uz uzmjetničko vođstvo Ismeta Kurtovića i instrumentalnu pratnju Edina Džeferagića, harmonika i Danijela Domazeta, kahon.
Na kraju je priređen prigodan domjenak."
Izvor:


petak, 16. prosinca 2011.

Božićni koncert HGDCG

Hrvatsko građansko društvo Crne Gore, organiziralo je božićne koncerte u Podgorici, Kotoru, Tivtu i Baru. U programu božićnih koncerata sudjeluju mandolinski orkestar Hrvatskog građanskog društva Crne Gore-Kotor, klape Jadran i Moderato Cantabile.

        
<><><><>
*** ***************

četvrtak, 15. prosinca 2011.

Najava

16.prosinca 2011.godine

Predsjednik Republike, Ivo Josipović, nazočit će 17. Forumu hrvatskih manjina (Hrvatska matica iseljenika, Trg Stjepana Radića 3)

srijeda, 14. prosinca 2011.

Hrvatsko građansko Društvo Crne Gore - Podružnice Podgorica, Kotor, Tivat i Bar organiziraju   Božićne koncerte:
16.12.(petak) u 18:00 sati, Podgorica, crkva Presvetog srca Isusovog na Koniku
17.12.(subota) u 18:00 sati, Kotor, Dvorana Muzičke škole - crkva Sv. Duha
18.12.(nedjelja) u 18:00 sati, Tivat, Donja Lastva -crkva Sv. Roka
21.12.(srijeda) u 18:00 sati, Bar, Dvorana muzičke škole


utorak, 13. prosinca 2011.

U povodu 100.obljetnice izlaženja Splitskog humorističkog časopisa „Duje Balavac”

Kotor 13.prosinca 2011. (Radio Dux) – Hrvatsko građansko društvo Crne Gore-Kotor organiziralo je u crkvi svetog Duha predstavljanje povjesnih dokumenata u povodu 100.obljetnice izlaženja Splitskog humorističkog časopisa „Duje Balavac”.
O značaju lista koji je povremeno bio i zabranjivan te o bogatoj povjesnoj dokumentaciji govorila je autorica izložbe Ingrid Poljanić. Branka Bezić Filipović ispred organizatora izložbe Hrvatske matice iseljenika-Split, posjetiteljima je predstavila ljepotu grada Splita prije sto godina, lista i ljudski duh koji kritizira na jedan specifičan način kroz grafiku, fotografiju, karikaturu satiru.

“Kada se vesela grupa splitskih studenata vratila sa studija iz Rima odlučila je promjeniti klimu i pokrenuti humoristički časopis kako bi kritizirali situaciju u gradu po uzoru na druge Europske gradove. Na čelu satiričkog lista je bio Ante Katunarić. Načelo, moto humorističnog časopisa „Duje Balavac” je bio „šaliti se ali ne vrijeđati” kazala je autorica izložbe Ingrid Poljanić.
U muzičkom dijelu nastupile su sopran prof. Milica Zdravković, klavirska pratnja prof. Andrea Orlando izvodeći „Malu Floramy” i „Splitski akvarel”.

Časopis „Duje Balavac” će narednih dana biti predstavljen publici u Podgorici i Baru.

Radio Dux

http://www.radiodux.me/

subota, 10. prosinca 2011.

Dvanaesta obljetnica od smrti prvog hrvatskog predsjednika

Dr. Franja Tuđmana  (14.5.1922 - 10.12.1999)

Navršilo se dvanaest godina od smrti prvog hrvatskog predsjednika i utemeljitelja samostalne hrvatske države Franje Tuđmana.


Franjo Tuđman rođen je u Velikom Trgovišću 14.svibnja 1922. god., aktivno je sudjelovao u antifašističkom pokretu, a zbog svojih stajališta o hrvatskom nacionalnom pitanju u SFRJ je bio osuđivan i zatvaran. Na čelo Hrvatske formalno je došao koncem svibnja 1990., kada je na prvoj sjednici višestranačkog Sabora izabran za predsjednika Predsjedništva. Predsjednikom Republike postao je 26. lipnja iste godine.
Nakon prvih višestranačkih izbora ubrzano je radio na organizaciji države i njezinu međunarodnom priznanju.
Pod njegovim vodstvom Hrvatska se međunarodnim pregovorima i jačanjem vojne sile oduprla agresiji JNA i zaustavila njezino nadiranje na hrvatski teritorij. Hrvatska je vojska do 1995. dovoljno ojačala da bi u akcijama "Bljesak" (u svibnju 1995.) i "Oluja" (u kolovozu 1995.) mogla vlastitim snagama osloboditi najveći dio svoga teritorija. Snaga Hrvatske vojske omogućila je i mirnu reintegraciju hrvatskoga Podunavlja u siječnju 1998., čime je Hrvatska, pod Tuđmanovim vodstvom, ostvarila svoju suverenost na cijelom teritoriju. Građani su Franji Tuđmanu povjerenje poklonili i 1992., kada je na prvim neposrednim predsjedničkim izborima ponovno izabran za predsjednika Republike, te 1995. Drugi petogodišnji mandat nije završio, umro je 10. prosinca 1999. Političko djelovanje Franje Tuđmana neraskidivo je vezano uz HDZ - stranku koju je utemeljio 1989. i vodio do kraja života.
Postao je ocem domovine i u hrvatskoj povijesti tako će ga zvati.

Zagrebačke posvete / Scenski portret don Branka Sbutege: 'Spali me u srcu'


Teatar poezije priređuje u utorak, 13. prosinca, u Muzeju za umjetnost i obrt, scenski portret veličanstvene kontraverzedon Branka Sbutege pod naslovom "Spali me u srcu" . Suorganizator ovog događanja je Društvo Crnogoraca i prijatelja Crne Gore "Montenegro" Zagreb.
U novom izdanju Zagrebačkih posveta u Muzeju za umjetnost i obrt, utorak 13. 12. 2011. u 20 sati istaknuti umjetnici  Goran  Matović, autor događanja,  Vesna Tominac  Matačić, Boris Svrtan, Željka Čorak, Zvonimir Mrkonjić, Tonko Maroević i Dobroslav Silobrčić grade scenski portret velikog zagovornika jezika ljubavi među ljudima Don Branka Sbutege

**********

Ovaj osebujni scenski portret komponiran je udjelom živog govora (glumaca  kroz fragmente Sbutegina djela), književnika, kritičara, prijatelja, te filmskog zapisa Don Brankovog  svjedočanstva o ljubavi i mržnji o životu i smrti.  Don Branko Sbutega, je filozof i pisac, veličanstveni govornik, čovjek pobune, građanin koji nije „upucao svoju savjest“. Nataša Marković urednica knjige  Don Branko Sbutega - Kurosavin nemir svijeta u predgovoru knjige pod  naslovom „ Pobunjena otmenost“ piše „ Ta vrsta ljudi nije ugodna ni za crkvu, ni za državu, ni za sebe ni za prijatelje. Oni uvijek iznova, na dramatičan način, postavljaju pitanje spontanosti i organiziranosti, pojedinca i kolektiva, istine i laži, života i smrti.“

Pusti  drugog da bude Drugi, jer svijet jesmo ti i ja govorio je Don Branko Sbutega. Živio je u ludom vremenu u kome  je teško bilo biti normalan. Slavljen i hvaljen kao vjesnik nade, osporavan i protjerivan kao Drugi ostao je kao, „glas koji je govorio istinu ali ga nisu slušali“(Tin).
I doista u posljednjim njegovim stihovima upućenim svima onima koji su ga voljeli, sjetu razbija ponovo probuđeni prkos ljubavi koja se kao univerzalna sveobuhvatna pojava uzdiže iznad pojedinačnih, životnih slučajeva: Spali me u srcu/ a zatim raspi moj pepeo/ gorama visokim/ kroz oblake/ zelenim pašnjacima/ vjetrom/ vodama okeana/ kroz kišu./ Tako ću pepelom/ kad rukama ne mogu / svijet da zagrlim. 


Mjesto održavanja: Muzej za umjetnost i obrt, Trg maršala Tita 10, Zagreb
Datum početka/završetka: 13.12.2011. / 13.12.2011.
Vrijeme održavanja: 20.00 sati
Organizator: Teatar poezije



"Moj život je moje najveće djelo,
Moj život je moja umjetnost.
Vječnost me ne interesira kad napustim ovaj svijet.
Vječnost, pa ja je tako često dotičem u molitvi".
Don Branko Sbutega


petak, 9. prosinca 2011.

Hrvatska potpisala Ugovor o pristupanju s Europskom Unijom


Na posebnoj svečanosti koja je prethodila sjednici Europskog vijeća, u petak 09.prosinca 2011. Hrvatska je potpisala Ugovor o pristupanju Europskoj uniji. Taj povijesni trenutak za Hrvatsku i Europsku uniju otvara put procesu ratifikacije koji će formalizirati članstvo u Uniji 1. srpnja 2013. nakon što se u Hrvatskoj održi referendum o pristupanju i sve zemlje članice obave proces ratifikacije
Ugovor su potpisali predsjednik Ivo Josipović i predsjednica Vlade Jadranka Kosor u ime Hrvatske i šefovi 27 država i vlada zemalja članica EU-a.
Predsjednik Europskog vijeća Herman Van Rompuy pozdravio je potpisivanje naglasivši: Ovo je povijesni dan za Hrvatsku i cijelu EU, želio bih čestitati predsjedniku Republike Hrvatske Ivi Josipoviću i predsjednici Vlade Jadranki Kosor. Vaše je hrabro vodstvo otvorilo put za pristupanje Hrvatske EU-u kao 28. zemlje članice“.

Hrvatsko građansko društvo Crne Gore  pozdravlja potpisivanje Ugovora o pristupanju Hrvatske Europskoj Uniji.

U povodu 100.obljetnice izlaženja Splitskog humorističkog časopisa „Duje Balavac“

HRVATSKO GRAĐANSKO DRUŠTVO CRNE GORE  - Kotor

Poziva  Vas i Vaše prijatelje na predstavljanje Povijesnih dokumenata u povodu

100.obljetnice izlaženja SPLITSKOG

HUMORISTIČNOG Časopisa „Duje Balavac“,

uz arije „Mala Floramy“ i „Splitski akvarel“



***********
12.12. /ponedjeljak/ u 20:00 sati
Dvorana muzičke škole u crkvi Sv.Duha – Kotor 
************
13.12.2011. u Podgorici - prostorije Podružnice -Trg Božane Vučinić- u 19:00 sati 
************
14.12.2011. u Baru - Dvorana muzičke škole u 19:00 sati.
 ***********

Autorica izložbe: Ingrid Poljanić

Organizator izložbe: Branka Bezić Flipović, HMI-Split

Sopran: prof. Milica Zdravković

Klavirska pratnja: prof. Andrea Orlando

četvrtak, 8. prosinca 2011.

Veče bokeške kužine

U dubrovačkom restoranu „Klarisa“, u organizaciji podružnice Matice iseljenika Hrvatske i dubrovačkog Festivala kamerne muzike „Julijan Rahlin i prijatelji“, 8. prosinca, 2011. godine, bit će organizirano "Veče bokeške kužine" uz predstavljanje knjige Vlaste Mandić „Bokeljska kužina“.
O bokeškoj kužini i knjizi Vlaste Mandić govoriće poznati  Veljko Barbijeri, poznati turistički djelatnik, Lukša Lucijanović i novinar Mašo Čekić .

U glazbenom dijelu programa nastupiće violinistkinja Dušica Kordić i klapa „Bisernice Boke“, a Vlasta Mandić i Mašo Čekić nastupiće i kao glumci u igrokazu „Luce i Gracija“- priči iz života bokeškog, onako kako ga doživljava bračni par poslije 50 godina braka.

"Bokeška priča u 155 slika o mladosti Sv. Leopolda iz Herceg-Novog-San mladog Bogdana Mandića"

Povodom 155 godina od rođenja hercegnovskog sveca Leopolda Mandića, Lazar Seferović i Matej Pašeta objavili su mini monografiju "Bokeška priča u 155 slika o mladosti Sv. Leopolda iz Herceg Novog – San mladog Bogdana Mandića". Nakon promoviranja monografije u Herceg Novom i Tivtu, promocija monografije održat će se i u Kotoru, 15.prosinca (četvrtak) 2011.godine u 18 sati u sali kina "Boka".

>Hrvatski katolički svetac i ekumenist Leopold Bogdan Mandić rođen je 12. svibnja 1866. u Herceg Novom kao jedanaesto od 12 djece u obitelji Petra i Karoline (rođ. Carević) Mandić. Kako je bio slabašan i ne odveć dobro zdravlja kršten je mjesec dana nakon rođenja kao Bogdan Ivan. Velik interes za duhovnost pokazuje već u djetinjstvu. Kako je kapucinski samostan u Herceg Novom tada potpadao pod venecijansku provinciju u dobi od 16 godina mladi Bogdan odlazi u kapucinsko sjemenište u Udinama (Italija).

Nakon dvije godine provedene u Udinama 1884. prelazi u samostan Bassano di Grappa kako bi stupio u novicijat. Tu 20. travnja postaje članom kapucinskog reda i uzima ime fra Leopold. Zavjetuje se u svibnju 1885. godine. Na teološki se studij upisuje na sveučilištu u Padovi da bi potom školovanje nastavio u Veneciji gdje i ostvaruje želju za stjecanje svećeničkog zvanja 20. rujna 1890. Kako mladu misu nije mogo služiti među svojima u zamjenu im je poslao fotografiju. Kao mladomisnik izražava želju vratiti se u domovinu i raditi na jedinstvu Istočne i Zapadne Crkve. No, dodijeljene su mu druge službe.

U periodu od 1890. do 1906. obnašao je razne redovničke dužnosti unutar venecijanske provincije. Tako je jedno vrijeme bio poglavar samostana u Zadru te neko vrijeme u Rijeci i Kopru. Od 1906. pa do svoje smrti redovničke je dužnosti obnašao u Padovi. Izuzev jedne godine koje je tijekom Prvog svjetskog rata proveo u internaciji u južnoj Italiji (1917.) jer se nije hti odreći hrvatstva te kratkog perioda tijekom kojeg će boraviti u Rijeci (1923.). U Padovi je bio odgojitelj studenata filozofije te predavač patristike. Više je godina iz Padove putovao u Veneciju gdje je mlade kapucine učio hrvatskom jeziku koji će im trebati u pastoralnom radu među hrvatskim vjernicima.

Zadnjih je četrdeset godina života proveo u Kapucinskom samostanu u Padovi ispovijedajući vjernike satima. Pohodili su ga tzv. mali ljudi, ali i ugledni građani: radnici i industrijalci, studenti i profesori, intelektulaci, vojnici i časnici. Ali i časne sestre redovnici, svećenici pa i biskupi. U potpunosti je bio predan ispovjedanju jer za njega je ispovjedaonica bila mjesto ekumenskog djelovanja gdje molitvom ustraje na cilju da svi budu jedno. Iz rodnog Herceg Novog ponio je podjelu kršćana na rimokatolike i pravoslavce, ta rana ga je pekla i žrtvovao se kako bi se ta rana zaliječila. Uz ljubav prema svojoj domovini Hrvatskoj gajio je i ljubav prema svim slavenskim narodima te prema svojoj novoj domovini Italiji i njezinu narodu. Radio je na građenju mostova među ljudima i narodima i bio je svojevrsna preteča ideje ujedinjene Europe.

Zlatnu je misu proslavio 22. rujna 1940. Nakon toga njegovo će se zdravlje ubrzano pogoršavati. Smrt ga je sustigla 30. srpnja 1942. kada se oblačio za svetu misu, koju nikako nije propuštao. U jednom trenutku obuzela ga je samrtna slabost, a on je umirući izgovarao riječi molitve Zdravo Kraljice. Njegov grob, koji se prvotno nalazio na gradskom groblju, postao je stjecište njegovih brojnih štovatelja. Kasnije njegovi posmrtni ostaci biti će preneseni u grobnu kapelicu u crkvi sv. Antuna Padovanskog u Padovi. Postupak za proglašenje fra Leopolda Mandića blaženim pokrenut je 1946. Blaženim ga je proglasio papa Pavle VI 2. svibnja 1976., a svetim ga je proglasio papa Ivan Pavao II 16. listopada 1983. Spomendan Svetog Leopolda slavi se 12. svibnja<.
(http://www.zupa-vela-luka.hr)

srijeda, 7. prosinca 2011.

Predstavnici HGDCG pridružili se čestitkama 2.obljetnice Radio Dux-a

U povodu obilježevanja 2. obljetnice rada Radio Dux-a, 7. prosinca 2011. predstavnici HGDCG,  predsjednik HGD CG Mirko Vičević,  tajnik HGD Tripo Schubert i glavna urednica "Hrvatskog Glasnika" Tijana Petrović, prisustvovali su radnoj posjeti Radio Dux-a i tom prigodom čestitali obljetnicu rada.
Radnoj posjeti prisustvovali su Generalni konzul RH u Crnoj Gori Božo Vodopija, Kozul prvog reda Katja Žarnić, predsjednica HGI-a Marija Vučinović, predsjednik HNV CG Miroslav Franović, predsjednik Hrvatske krovne zajednice - osnivač radija Zonimir Deković, i župnik don Dejan Turza.



>Emitiranjem prve emisije „Tragom Hrvata Boke i događaja" posvećene 100. obljetnici Glazbeno-prosvjetnog društva „Tivat" i prvim izdanjem središnje informativne emisije „Dux Croatorum", u Donjoj Lastvi kod Tivta, u nedjelju 6. prosinca 2009, počeo je redoviti program prvoga elektronskog medija hrvatske nacionalne manjine u Crnoj Gori - „Radio Dux". Utemeljitelji „Radio Duxa“ su Krovna udruga Hrvata Crne Gore „Dux Croatorum" i Hrvatsko nacionalno vijeće Crne Gore, a radio je pokrenut "u interesu očuvanja hrvatskog identiteta, promoviranja povijesne i kulturne baštine i zaštite prava i interesa Hrvata kao manjinskog i autohtonog naroda u Crnoj Gori".

U sjedištu radija u Donjoj Lastvi održana je prigodna svečanost kojoj su, između ostalih, nazočili i generalni konzul Republike Hrvatske u Crnoj Gori Božo Vodopija, gradonačelnik Tivta Dragan Kankaraš, predsjednik Hrvatskog nacionalnog vijeća Miroslav Franović, dopredsjednici općina u Tivtu i Kotoru (iz redova HGI-a) Ilija Janović i Pilo Biskupović, predsjednica Hrvatske Građanske Inicijative Marija Vučinović, zastupnica (HGI-a) u Parlamentu Crne Gore Ljerka Dragičević, pomoćnica ministra za očuvanje ljudskih i manjinskih prava (iz hrvatske nacionalne manjine) Blanka Radošević Marović, župnik u Donjoj Lastvi don Dean Turza te predstavnici brojnih crnogorskih medija.

Podsjećajući kako proces pripreme za početak rada „Radio Duxa" traje dulje od godinu i pol, predsjednik Krovne udruge Zvonimir Deković kazao je kako je u tom razdoblju napravljen obiman posao - izrada elaborata i projekta osnivanja radija, dobivanje dozvole za rad i emitiranje signala, postavljanje odašiljačke tehnike, kao i opremanje prostorija u dijelu zgrade bivšeg Doma kulture.

- „Taj posao nismo mogli odradili sami bez pomoći Hrvatskog nacionalnog vijeća, HGI i Općine Tivat. Jedan radio koji je nakon TV najmoćniji medij u rukama jedne nacionalne zajednice, znači možda i maksimum koji jedna nacionalna manjina može ostvariti u jednoj državi“, kazao je Deković.

„Općina Tivat je prepoznala značaj ovog projekta", istaknuo je Dragan Kankaraš, gradonačelnik Tivta, uz obećanje da će i dalje pomagati Radio Dux, naglasivši kako se „Crna Gora i Tivat posebno može ponositi jer je sjedište radija kojeg je otvorila jedna nacionalna zajednica".

Generalni konzul RH u CG Božo Vodopija, čestitavši početak redovitog emitiranja, podsjetio je kako je taj projekt podržan kroz program potpore MVPEI-a hrvatskim udrugama u Crnoj Gori te ukazao na pomoć u opremi i obuci tehničkog kadra koju je Radio Duxu omogućio HRT- Hrvatski radio iz Zagreba i Dubrovnika. Obećavši nastavak suradnje naglasio je kako je važno „da Radio Dux govori istinu o Hrvatima u Crnoj Gori, njihovim aktivnostima, željama, mogućnostima i problemima. Najbolje ćete vi govorili sami o sebi i ljudima s kojim živite ne ovim prostorima".<



Tekst: Božo Vodopija

petak, 2. prosinca 2011.

PRIOPĆENJE
Slijedom odluke Predsjednika Republike Hrvatske prof.dr.sc.Ive Josipovića, raspisani su Izbori za zastupnike za Hrvatski sabor.
Glasovanje za Izbor zastupnika za Hrvatski sabor u dane 03.i 04.prosinca 2011.g. održat će se u prostorijama:
-          Veleposlanstva Republike Hrvatske Podgorica, ulica Vlada Četkovića 2, Podgorica,
-          Generalnog konzulata Republike Hrvatske Kotor, Trg od oružja bb, Kotor.
Glasovanje u navedene dane traje neprekidno od 07,00 do 19,00 sati.

VELEPOSLANSTVO  REPUBLIKE HRVATSKE PODGORICA

ponedjeljak, 28. studenoga 2011.

Promocija monografije "Bačvice-raj na zemlji"


Monografija "Bačvice - raj na zemlji" grupe splitskih autora, koja sadrži povijesna, sportsko-rekreativna i turistička obilježja s karakterističnim slikama iz povijesti gradskog kupališta Bačvice, od njegova osnutka (Košćina 1891.) do današnjih dana, predstavljena je u subotu 26. studenog u crkvi Svetog Duha u Kotoru. Ovaj kulturni događaj organiziralo je Hrvatsko građansko društvo Crne Gore.
Uoči predstavljanja, nazočne je pozdravio, jedan od autora tekstova monografije,  Branko Bosanac, koji se zahvalio Tripu Schubertu i Hrvatskom građanskom društvu Crne Gore na organizaciji promocije, ističući prekrasne dojmove njihovog  posjeta Kotoru.
Branko Bosanac-jedan od autora tekstova monografije  "Bačvice-raj na zemlji"
Glavni urednik, Zdenko Matošić, ujedno predsjednik Ekološkog društva „Picigin Bačvice“, govorio je o nastanku ove vrijedne monografije, o entuzijazmu jedne grupe ljudi koji su inicirali  projekt, ne tražeći za svoj rad nikakvu naknadu. Osvrnuo se i na picigin kao šport, jedinstvenu igru balunom u plićaku Bačvica – simbol Splita, kojega su iznjedrile Bačvice i kojega ustrajno njeguju sve generacije Splićana.
Zdenko Matošić-glavni urednik monografije "Bačvice-raj na zemlji"
Igra je do te mjere autentična da ju je Ministarstvo kulture ovog ljeta preventivno zaštitilo kao kulturno dobro.
U izradi knjige, kao autori tekstova, sudjelovali su Đerman Senjanović Ćićo, Stjepan Jukić-Peladić, Anatolij Kudrjavcev, Goran Borčić, Stanko Piplović, Ante Kuzmanić, Edo Unković, Vlado Stokić, Nenad Grgin, Vlaho Primorac, Ivo Mosettig, Mihovil Radja, Siniša Tartaglia, Ivica Profaca, Toni Veršić i Branko Bosanac.

Nazočnima se obratio i Tripo Schubert u ime Hrvatskog građanskog društva Crne Gore.


U glazbenom dijelu programa učestvovala je  klapa „Rebatajica“ iz Splita.



četvrtak, 24. studenoga 2011.

Promocija monografije "Bačvice-raj na zemlji"


26.11.2011.godine
„Bačvice – raj na zemlji“

Hrvatsko građansko društvo Crne Gore organizira promociju monografije „Bačvice – raj na zemlji“ koja će biti održana u crkvi Svetog Duha, u subotu 26. studenog sa početkom u 19 sati. U glazbenom dijelu programa će učestvovati klapa „Rebatajica“ iz Splita. 
Monografija "Bačvice - raj na zemlji" autora Đermana Senjanovića Ćiće, Stjepana Jukića-Peladića i Anatolija Kudrjavceva, sadrži povijesna, sportsko-rekreativna i turistička obilježja s karakterističnim slikama iz povijesti gradskog kupališta Bačvice, od njegova osnutka (Košćina 1891.) do današnjih dana. 
Uz prisutne autore u izradi knjige sudjelovali su još Goran Borčić, Stanko Piplović, Ante Kuzmanić, Edo Unković, Vlado Stokić, Nenad Grgin, Vlaho Primorac, Ivo Mosettig, Mihovil Radja, Siniša Tartaglia, Ivica Profaca, Toni Veršić, Branko Bosanac
Boravak na Bačvicama je splitska mladež, uz učenje i rad, smatrala suštinskim i nezaobilaznim dijelom života. Monografija se posebno osvrće na jedinstvenu igru balunom u plićaku Bačvica – simbol Splita – picigin. Igra je do te mjere autentična da ju je Ministarstvo kulture ovog ljeta preventivno zaštitilo kao kulturno dobro.

nedjelja, 20. studenoga 2011.

"Od Kvarnera do lijepe Boke" s klapama Lungomare i Lumbarda

Klapa Lungomare i gost večeri klapa Lumbarda

ponedjeljak, 14. studenoga 2011.

Prezentacija AtlasPROfilax® metode-HGDCG-Podružnica Podgorica


U prostoru HRVATSKOG GRAĐANSKOG DRUŠTVA, u Podgorici, Trg Božane Vučinić bb,
u utorak, 15.11.2011. s početkom u 19 sati
održat će se prezentacija

ATLASPROFILAX® METODE – o važnosti Atlasa, prvog vratnog kralješka, za zdravlje ljudi

O metodi će na temelju iskustva atlas specijaliste govoriti regionalni direktor za AtlasPROfilax® za istočnu Europu Vlado Tomljenović, D.N. , atlas specijalist, te prezentirati studiju njemačkog dr. med. Reinera Siebela, objavljenu na ovogodišnjem 8. kongresu konvencionalne i nekonvencionalne medicine održanom u Zagrebu, a prema kojoj je "Prvi vratni kralježak - atlas kod praktično svakog čovjeka luksiran, i da se nalazi u pogrešnom rotacijskom položaju (cranio-caudal). Time je potvrdio jedinstvenu metodu ‘AtlasPROfilax®’, kojom se luksacija atlasa otklanja precizno,  bezopasno i trajno.” Riječ je o prirodnom, nemedicinskom i bezopasnom postupku koji je, prije svega, preventivne prirode. Još 1993. godine Dr. René-C. Schümperli E.M., direktor Akademije AtlasPROfilax® Švicarska AG,  postavio je tezu kako se prvi vratni kralježak, atlas, kod svih ljudi nalazi u pogrešnom rotacijskom položaju i inovirao jedinstvenu metodu „AtlasPROfilax”, kojom se luksacija atlasa otklanja precizno, bezopasno i trajno, nakon čega u većini slučajeva dolazi do zamjetnih poboljšanja u optici, statici i mehanici tijela.

AtlasPROfilaks® centar Osijek
Vlado Tomljenović, D.N.
00385 91 4500091

Za sve informacije obratitio se dr. Svjetlana Zeković  069 013 550


"Od Kvarnera do lijepe Boke"

Hrvatsko građansko društvo Crne Gore u povodu Dana Opštine Kotor organizira večer pjesama pod nazivom "Od Kvarnera do lijepe Boke". Učesnici programa: klapa”Lungomare” iz Kotora i gost večeri klapa “Lumbarda” sa otoka Korčule.

Subota, 19. studenoga 2011.godine, 19.30 h
Koncertna dvorana crkve Svetog Duha, Kotor

Izvješće sa proširene sjednice Upravnog odbora HGD CG-Podružnica Bar

Sjednica Upravnog odbora HGD CG-Podružnice Bar, održana je 08.11. 2011.godine u 19h u MZ Bar II-Polje u prostorijama NVO"Adria"
Za sjednicu je predložen,potom i usvojen slijedeći dnevni red:
  1. Izbor novih organa Podružnice Bar
  2. Organizacijske pipreme za splitsku izložbu i Božićni koncert u prosincu
  3. Financijska situacija i problem prostorija
  4. Organizacija odlaska na glasovanje za Hrvatski sabor 04.12.2011.g.
  5. Razno
Nakon predlaganja kandidata i glasovanja, u okviru prve točke dnevnog reda: Izbor novih organa Podružnice Bar, u novi UO Podružnice Bar izabrani su:
1.Božo Šaltić
2.Nikola Nreković
3.Marija Spičanović
4.Vitomir Ćetković
5.Vladimir Marvučić
Dosadašnji predsjednik Drago Marstijepović čestitao je novoizabranim članovima UO Podružnice Bar i poželio im puno uspjeha u budućem radu, a novi članovi, kao i svi nazočni zahvalili su gosp.Marstijepoviću na velikom trudu,požrtvovnosti i uspjesima koje je postigao tijekom svojeg mandata.
Novoizabrani UO Podružnice Bar  kratko se sastao i za predsjednika odredio Vladimira Marvučića,za dopredsjednika Boža Šaltića,a za tajnicu g-đu Mariju Spičanović.
Bar,08.11.2011.g.

nedjelja, 13. studenoga 2011.

Promocija knjiga "Slikom kroz prošlost Boka Kotorska i Crnogorsko primorje na starim razglednicama 1890-1940"

i "Pomorstvo Boke Kotorske na slikama Bazija Ivankovića"

U subotu, 12. studenoga  2011. godine, u organizaciji Hrvatskog građanskog društva Crne Gore-Podružnica Tivat organizirana je promocija knjiga 
"Slikom kroz prošlost-Boka Kotorska i Crnogorsko primorje na starim razglednicama 1890-1940", autora Daria Musića i Miroslava Ulčara i  "Pomorstvo Boke Kotorske na slikama Bazija Ivankovića", autora Željka Brguljana.
O knjigama su govorili prof.dr. Milenko Pasinović, prof. Neven Staničić i jedan od autora, Dario Musić.

petak, 11. studenoga 2011.

Dani kulture manjina Crne Gore 2011

U organizaciji Centra za očuvanje i razvoj kulture manjina, u Podgorici, 09.11.2011.godine u Crnogorskom narodnom pozorištu održalo se svečano otvaranje manifestacije Dani kulture manjina Crne Gore 2011 pod nazivom "Evo nas", sa početkom u 20 h.

U svečanom dijelu programa predsjednik Vlade Crne Gore, Igor Lukšić, otvarajući manifestaciju poručio je: "Koncept multikulturalizma je koncept koji, u Crnoj Gori, njegujemo vjekovima. Crnu Goru čine narodi različitih nacionalnih identiteta i religijskih opredeljenja koju smo kao takvu uspjeli da sačuvamo i tokom brojnih iskušenja. Crnogorsko društvo je primjer u Evropi i Regionu, primjer da je mirni suživot i različitost moguć u jednoj zemlji, da koncept multikulturalizma jeste i mora biti uspješna priča.
Naše težnje da se integrišemo u evropske i evro-atlantske strukture u potpunosti korespondiraju sa potrebom obezbjeđivanja stabilnog i bezbjednog okvira za promociju tolerancije na Balkanu i garant su njegove dugoročne stabilnosti.
Temeljna opredjeljenja na kojima počiva Crna Gora pretočena su u Ustav koji posebno garantuje prava pripadnicima manjinskih naroda i drugih manjinskih nacionalnih zajednica – prava izražavanja, čuvanje, razvijanje i javno ispoljavanje nacionalne, etničke, kulturne i vjerske posebnosti, te upotreba nacionalnih simbola i obilježavanje nacionalnih praznika i upotrebu svog jezika i pisma. Rješenja iz Zakona o manjinskim pravima dalji su doprinos očuvanju nacionalnog identiteta manjina, ali i jaki instrument inkluzije koji im omogućava ravnopravno učešće u javnom životu, uz dalje očuvanje i razvijanje njihove nacionalne i kulturne posebnosti, te unapređenje njihovih zakonskih prava i sloboda.
Stoga, i pored ustaljenog mišljenja da su etničke različitosti veliko iskušenje za Region, činjenica je, da različiti narodi i nacionalne zajednice uvažavajući jedni druge i razvijajući kulturni diverzitet grade temelj jednog društva. Upravo model društva koji podrazumijeva kulturnu različitost, bogatstvo različitih pristupa i gledišta predstavlja našu najveću snagu i sposobnost da se prilagođavamo i u različitim okolnostima ’pobijedimo’ brojne izazove budućnosti".
U ime organizatora manifestacije, posjetitelje i sudionike programa pozdravio je direktor Centra za očuvanje i razvoj kulture manjina, Mirsad Mulić, riječima "Pokazali smo koliko su duboki i jaki korjeni multikulture i suživota na ovim prostorima".
U umjetničkom dijelu programa sudjelovali su pripadnici manjinskih naroda Crne Gore.
Centar za očuvanje i razvoj kulture manjina organizirati će još desetak manifestacija koja će biti realizirana do 28. studenog.
Otvaranju manifestacije Dani kulture manjina Crne Gore 2011, nazočili su brojni članovi HGDCG-Podružnice Podgorica, na čelu s predsjednicom, Svetlanom Zeković i tajnicom društva, Ivkom Krstojić.

četvrtak, 10. studenoga 2011.

Hrvatsko građansko društvo Crne Gore-Podružnica Tivat organizira promociju knjiga

Hrvatsko građansko društvo Crne Gore-Podružnica Tivat organizira promociju knjiga:
"Slikom kroz prošlost – Boka Kotorska i Crnogorsko primorje na starim razglednicama (1890-1940)", autora 
Daria Musića i Miroslava Ulčara i "Pomorstvo Boke Kotorske na slikama Bazija Ivankovića", autora  Željka Brguljana. O knjigama će govoriti prof.dr. Milenko Pasinović i prof.Neven Staničić.

Subota, 12.11.2011. godine
Centar za kulturu Tivat- narodna biblioteka (I sprat), sa početkom u 19.00 h

četvrtak, 3. studenoga 2011.

Dario Musić počasni član Udruge dragovoljaca HRM Dubrovnik

Na poziv gradonačelnika Grada Dubrovnika dr Andra Vlahušića i predsjednika Udruge Dragovoljaca Hrvatske ratne mornarice (UDHRM) gosp. Želimira Čizmića , naš član Dario Musić sa suprugom  bio je nazočan  svečanosti obilježavanja 20. obljetnice probijanja blokade Grada zaslugom Konvoja Libertas i 20. obljetnice utemeljenja Mješovitog odreda Mornaričko-desantnog pješaštva (MoMdp) Hrvatske ratne mornarice Dubrovnik. Na prijedlog prvog zapovjednika HRM Dubrovnik i predsjednika UDHRM za RH i podružnicu  Dubrovnik,  Želimira Čizmića te jednog od utemeljitelja HRM i visokog časnika iz tog vremena, Željka Filičića, naš član Dario Musić, doživio je, kako je istaknuto, rijetku i visoku počast. U prostorijama kluba UDHRM Dubrovnik, 27.listopada 2011, a u nazočnosti uzvanika iz prijateljskih udruga iz Slovenije, Italije i Austrije, te visokih časnika koji su stvarali Glavni stožer Oružanih snaga RH (GS OSRH) i billi među glavnim organizatorima obrane u Domovinskom ratu g.Bolanča i Mičić, dodijeljeno je Počasno članstvo UDHRM. Pored članske iskaznice dodijeljena mu je Spomen medalja i  Spomen povelja sa zlatnim pleterom, što je dodijeljeno još samo prekaljenim i zaslužnim braniteljima. Istu čast i priznanje zaslužili su još i kap. duge plovidbe g. Josip Vicelja iz Rijeke (podrijetlom iz Orašca, Dubrovačko primorje), Andrija Habulin, legenda hrvatskog i svjetskog judo i karate športa, izuzetno zaslužan u pripremi obrane Grada posebno u osposobljavanju dragovoljaca u jedinicama za posebne namjene. Pok. prof Darko Deković, zapovjednik prve postrojbe za posebne namjene u Rijeci, čelnik i obnovitelj, tamošnje Matice Hrvatske, znanstvenik, svjetski autoritet za pitanja Glagoljice (hrvatska pismena posebnost), ali nadasve vrijedan i zaslužan domoljub dobio je Spomen medalju i Spomen povelju sa zlatnim pleterom, ali Povelju PAX, umjesto iskaznice (zbog prerane smrti). Koliko je to rijetka i stvarno velika čast govori i to da je do sada iskaznicu Počasnog člana  dobio je samo bivši Predsjednik Hrvatske Stipe Mesić, kada i Povelju Počasnog građanina Grada Dubrovnika (na  prijedlog UDHRM). Također treba napomenuti, da su priznanja i počasti dodijeljene uz znanje, pristanak , potvrdu i potporu  zapovjednika HRM, admirala Ante Urlića i Ureda predsjednika RH. Pored počasti, uglednim članovima dodijeljene su i vanjske oznake koje smiju nositi u svim prigodnim situacijama; mornarička kapa s grbom, vjetrovka, mornarička majica s oznakama, službeni znak HRM i UDHRM.
Također želimo istaknuti da je svim događanjima cijelo vrijeme pribivala i Elvira Poček rođ. Krnić, nekoć ugledna novinarka tjednika „Monitor“. Ona je bila pozvana kao posebni gost UDHRM i Grada Dubrovnika, koji su joj željeli na taj način iskazati zahvalnost na objektivnosti, poštenju, profesionalnosti i nadasve hrabrosti. Sve te odlike je iskazivala u svojim tekstovima tijekom opsade, a ponajviše kada je uspjela doći u sam Grad (pred Božić 1991. god) i objaviti jednu od najljepših i najtoplijih reportaža iz Dubrovnika, opkoljenog i razaranog sa svih strana, ali sačuvanog dostojanstva i ljudskog lica. Vrijedno je napomenuti da je i njoj uručena  Spomen medalja i Spomen povelja sa zlatnim pleterom.
Dubrovački gradonačelnik Andro Vlahušić i Župan Nikola Dobroslavić primili su u protokolarni posjet predstavnike Hrvatske ratne mornarice, UDHRM, počasne članove kao i njihove prijatelje iz Slovenije i Austrije.
Središnji dio proslave  20.obljetnica proboja Konvoja Libertas, u spomen na 31.listopada 1991. god. kada je 29 brodica predvođenih  Jadrolinijinom „Slavijom“ stiglo u Dubrovnik dopremivši lijekove, hranu i vodu u opkoljeni Grad (na brodu su tada bili pored mnogobrojnih uglednih građana  i predsjednik Vlade Franjo Gregorić kao i tadašnji aktualni predsjednik predsjedništva SFRJ Stjepan Mesić ), započeo je  28.10.2011. god. polaganjem vijenaca kod Spomen Križa na gradskom groblju Boninovo, zatim kod spomenika, prve  ratne brodice „Sveti Vlaho“ u Gružu. Nakon toga, uslijedio je mimohod Stradunom pripadnika ratne postrojbe HRM Dubrovnik i sudionika Konvoja Libertas, uz postrojavanje pred zapovjednikom HRM-a, admiralom  Antom Urlićem kod Katedrale uz dodjelu visokih odličja za obranu domovine. Obilježavanje ove posebne obljetnice nastavilo se svečanom akademijom i premijerom filma „Konvoj Libertas“ Aleksandra Črčeka i Marina Marušića u Kazalištu Marina Držića. Na projekciji su se okupili brojni Dubrovčani i gosti, koji su 1991. dočekali konvoj ili u njemu sudjelovali, od bivšeg predsjednika RH Stjepana Mesića i Slobodana Langa do redatelja Veljka Bulajića, pripadnika dragovoljaca HRM-a,  ratnih gradonačelnika Dubrovnika  Pera Poljanića, Čića Obuljena, te današnjeg gradonačelnika i sudionika tadašnjih događanja,  Andra Vlahušića.  Nakon svečane akademije u 15.00 sati uz plov raketne topovnjače „Dubrovnik“ na Porporeli položeni su vijenci u more. Na Stradunu je u 15:30 organiziran prigodni domjenak, a sveta misa služena  je  u 18 sati u Katedrali.

„PRIZNANJE NE DOLAZI OD DRUGIH, ONO IZVIRE IZ VLASTITE SAVJESTI“
Dario Musić u klubu UDHRM  Dubrovnik sa prvim zapovjednikom HRM Dubrovnik i sadašnjim  predsjednikom  Udruge  dragovoljaca  HRM Dubrovnik  Želimirom Čizmićem, prigodom dodjele  Spomen povelje i članske iskaznice Počasnog člana UDHRM.


U društvu prijatelja  ( Želimir Čizmić, Miše Galjuf, Andrija Habulin, Jozo Vicelja, Visoki časnik Austrijske mornarice  PUK. Reinhard Stradner sa suprugom Eve, Stipe Mesić, Mira Buconić, admiral HRM Ante Urlić, Dario Musić i  Željko Filićić)

Polaganje vijenca kod Spomen Križa na gradskom groblju Boninovo