Hrvatsko građansko društvo Crne Gore

subota, 4. prosinca 2010.

Izložba u Veneciji

Od 7. 12. 2010. do 7.01.2011. u Veneciji će biti postavljena izložba pod radnim nazivom „Blago Crne Gore; Zavjetni darovi iz Perasta i Boke, svjedočanstvo vjere i umjetnosti“. Uz popratnu arhivsku dokumentaciju, biti će izloženo 884 srebrne zavjetne pločice maritimne tematike u najvećoj mjeri iz XVII – XIX. stoljeća. Ovi zavjeti pripadaju svetištu Gospe od Škrpjela, te župnim crkvama na Prčanju, Mulu i Stolivu.
Do druge polovice XIX. stoljeća u Bokeljskim katoličkim crkvama bilo je sačuvano oko 5000 zavjetnih srebrnih pločica. Na Prčanju je 1862. godine bilo na štetu povijesti pretopljeno 2000 srebrnih zavjetnih pločica, od kojih su napravljeni veliki srebrni svijećnjaci koji danas rese glavni oltar. Godine 1943. Talijanska vojska je iz crkve Gospe od Zdravlja poviše Kotora otuđila oko 150 zavjetnih pločica, većinom iz XVII. i XVIII. stoljeća. Danas ih u Bokeljskim crkvama ima oko 2000 (1500 u svetištu Gospe od Škrpjela), što predstavlja jedinstvenu zbirku u Europi.
U Veneciji nema sačuvanih zavjetnih pločica iz doba baroka, u najvećoj mjeri stradale su u Napoleonovim pohodima na grad na lagunama. Koliko je poznato, sačuvano je u gradiću Kjođi pored Venecije samo 43 zavjetne barokne pločice. Poznato je da je i peraško svetište Gospe od Škrpjela bilo više puta pljačkano od strane pirata i Turaka, osobito 1624. i 1654. godine, tako da smo danas ostali uskraćeni za starija svjedočanstva poznavanja ex-voto srebrnih predmeta.
Osim zavjetnih srebrnih pločica, biti će izloženi i zavjetni darovi poput nakita, medalja i odlikovanja, ukupno 773 predmeta. Među ovim izloženim predmetima neki predstavljaju raritete poput Kavaljerata sv. Marka kojih danas sačuvanih u svijetu ima ne više od 15. Kroz povijest oko 20 Bokelja bilo je odlikovano sa ovim značajnim i najvećim Mletačkim odličjem, među kojima 7 Peraštana i 7 Kotorana.
Rijedak su primjer:
Odlikovanje zlatnog križa s zlatnom mamuzom, vojno odlikovanje koje je utemeljio Papa Silvestar I (314 - 335). Ovaj primjerak pripada XVIII. stoljeću;
Orden križa sv. Aleksandra Nevskog kojega je 1722. godine ustanovio Ruski car Petar Veliki. Ovaj je orden prvi put dodijeljen 1725. godine nakon careve smrti u 17 primjeraka. Jedan primjerak je dodijelila carica Katarina I peraštaninu admiralu Matiji Zmajeviću;
Persijsko odlikovanje Lava i sunca ustanovljeno 1808. godine od strane Šaha Fath Ali;
Odličje križa reda sv. Groba je jedan od najstarijih primjeraka ovoga odličja u svijetu. Među ovima biti će izloženo još oko 30 odličja i medalja iz više europskih država i svijeta.
Na traženje poznate bratovštine Sv. Teodora u Veneciji, koja je osnovana u VIII. stoljeću, a uz preporuku Mletačkog patrijarhata, biti će izložen i Relikvijar predragocijenjene krvi Kristove kojega je u Veneciji otkupio Dobroćanin, kapetan i brodovlasnik Anton Božov Radimir 1815. godine, kada su Napoleonove trupe rasprodavale dragocjenosti iz Mletačkih crkava. Relikvijar je tada bio plaćen 500 zlatnih cekina. Ovo je najljepši gotičko – renesansni relikvijar na istočno-jadranskoj obali. Poslije 195. godina ponovno će biti u Veneciji. Pripadao je bratovštini sv. Teodora.
Ukupno će biti izloženo 1669 predmeta, koji osim duhovne, povijesne i materijalne vrijednosti imaju i znatnu umjetničku vrijednost. Izložba se održava pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture Crne Gore, Ministarstva kulture Italije, Papinskog savjeta za kulturu, Regije i provincije Venecije, Općine Kotor, Pomorskog muzeja Crne Gore, te Kotorske Biskupije. Organizator izložbe je Ambasada Crne Gore pri Svetoj stolici i malteškom viteškom redu. Autor izložbe i pratećih kataloga (oko 900 stranica) je Piero Pazzi, poznati stručnjak za Mletačko zlatarstvo. Izložba će biti postavljena u svjetski poznatoj Biblioteci „Marciana“ čije izložbene sale krase slike poznatih Mletačkih slikara, među kojima su Ticijan, Tintoreto, Veroneze. Zgradu Biblioteke je projektirao čuveni arhitekt Jakov Sansovino. Ovo zdanje već je u doba Renesanse smatrano za jedno od najljepših arhitektonskih ostvarenja od antike pa do XVI. stoljeća.
Pomorski muzej Crne Gore u Kotoru je nositelj svih tehničkih priprema i autor potrebne prateće dokumentacije, za ovaj veliki kulturni projekat. Izloženi predmeti, od kojih nakit, medalje i odlikovanja kao zavjetni darovi, po prvi put se izlažu u ovolikom broju na jednoj izložbi, a prema mišljenju stručnjaka predstavljaju unikum u europskim i svjetskim okvirima. 
Izložba će biti otvorena 7.12.2010. u 10.30h. Nazočne će pozdraviti Ugo Soragni, Direktor kulturnih dobara i pejzaža regije Veneto, Maurizio Fallace, generalni Direktor kulturnih institucija i biblioteka, Maria Letizia Sebastiani, Direktor Nacionalne Biblioteke Marciana, Antun Sbutega, Ambasador Crne Gore pri Svetoj Stolici i Malteškom Viteškom redu, Ranko Krivokapić, predsjednik Skupštine Crne Gore, Branislav Mićunović, ministar kulture Crne Gore, Mons. Ilija Janjić, Biskup kotorski i Piero Pazzi, autor izložbe.
Poslije podne u 16h u Hotelu „Luna Baglioni“ biti će turistička prezentacija Crne Gore.
Ovom izložbom Kotorska Biskupija još jednom se potvrđuje kao najstarija institucija kulta i kulture na prostoru današnje Crne Gore, i danas predstavlja sponu Crne Gore s zapadom. Stoga je država Crna Gora pozvana da adekvatno prepozna i valorizira tu njenu ulogu. Dvije značajne izložbe, ona u Zagrebu 2009/10. i ova u Veneciji 2010/11. bile su iz fundusa Kotorske biskupije, a obuhvatile su više od 2000 predmeta umjetničke vrijednosti od V. do XIX. stoljeća. To je prvi puta od stjecanja nezavisnosti da Crna Gora s ovako velikim i značajnim izložbama izlazi pred međunarodnu kulturnu javnost.
Don Anton Belan 

Nema komentara:

Objavi komentar